„Ke změně dojde, jakmile se člověk stane tím, kým je, a ne když se snaží stát tím, čím není.“
A.Beisser, 1970
„Ke změně dojde, jakmile se člověk stane tím, kým je, a ne když se snaží stát tím, čím není.“
A.Beisser, 1970
Při odjezdu na víkendové setkání členů České asociace koučů (www.cako.cz) mne rozhodně nenapadlo, že budu mít tak obohacující sebezkušenostní zážitek.
Zakusila jsem jej na vlastní kůži (mysl i duši) a chtěla bych vás inspirovat pro nadcházející období letních dnů. Díky práci se záměrem, vizualizací a kartami (obrázky či fotky, konkrétní či abstraktní) jsem si vytvořila podmínky pro následující prožitek v přírodě a ten si přináším do svého života.
Nejdříve jsem si našla dobré místo v domě, kde se worksghop pořádal. Zde jsem formulovala svůj záměr pro nejbližší budoucnost, napsala, přečetla, řekla nahlas a také vizualizovala. Mělo to pro mne silný efekt. Nejen SLYŠET ale VIDĚT , co si přeji, o co žádám, kam se chci dostat.
Následující krokem byla práce ve dvojici s někým, koho jsem do té doby dobře neznala. Každý jsme si vybral jednu kartu z nabídky a obrátil. Co zobrazuje? Jaký význam to pro mne má? Jak to souvisí s mým záměrem?
Můj záměr byl tento:
„S pokorou žádám o narození fyzicky a duševně zdravého dítěte, které vyrůstá v lásce a respektu do pro něj/ní dobrého života.“
Pomohlo mi být sama (v ústraní na pro mne dobrém místě) a uvědomit si, že původní přání „dobře porodit“ není to správné a přesné. Něco jako kdyby si horolezec přál vystoupit na nejvyšší horu, nicméně by nepomyslel na sestup dolů, na to, co opravdu chce – například vystoupat v dobré kondici na vrchol a vrátit se ve zdraví zpět ke své rodině. Je nutné dobře a poctivě definovat svůj záměr!
Nejlépe člověka pochopí skrz příběhy. Proto popíšu část práce s klientem během sezení.
Přichází stálý klient s tím, že se necítí dobře sám se sebou. Je povadlý, bez energie, bez úsměvu. Ramena jako by padala dolů, k hrudi. Málo dýchá. Sezení začneme krátkou prací s dechem. Klient je vyzván, ať se pohodlně usadí, s nohami na zemi (kvůli dobrému kontaktu se zemí), zavře si oči a dýchá (ideálně) do břicha (položí si dlaň pod pupík). Vnímá vzduch , který nadechuje a vydechuje. Dýcháme spolu alespoň minutu. Tím se klient dostane o krůček sobě (do svého těla) a my můžeme pokračovat.
Vyzvu jej, aby se „vnitřním zrakem“ zaměřil na části těla, které ho zaujmou, nějak přitahují jeho pozornost. Všimne si, že dech nejde až do břicha a zastavuje se v horní části těla, někde u bránice. Cítí tlak, tíži na hrudi. Představuje si černé místo vyplněné nějakou tíživou hmotou. Ruku si samovolně položí na hruď.
„Byla jsem v lese. Sama. Dva dny a dvě noci. Byl to silný zážitek, “ s nadšením jsem sdělovala.
„ Proč jsi tam šla? Nějaká sebetrýzeň?“ zaznívalo z druhé strany.
„Šla jsem tam objevit něco v sobě, šla jsem tam, protože jsem věděla, že jsem otevřená tomu, co tam bude a co přijde,“ odpovídala jsem s úsměvem, „Indiáni tomu říkají vision quest,“ upřesňovala jsem.
VISION QUEST je pradávný indiánský rituál používaný obvykle dvěma způsoby - buď jako přechodový rituál z dětství do dospívání nebo rituál hledání životní cesty, snu v jakémkoli věku – náš zdánlivě úspěšný život nás nenaplňuje nebo máme vnitřní pocit, že v něm cosi chybí, dostaneme se do životní krize, na křižovatku, pak si můžeme zvolit cestu vision quest a najít odpověď. Tento rituál sám o sobě nemá jednotnou ustálenou formu, může trvat 2 či více dnů a nocí, je k dispozici voda (nemusí být), spacák, oblečení ve vrstvách, po celou dobu hledání vize se drží půst. Dobrým místem pro hledání je právě příroda, les, místo, kde se člověk v samotě dostane sám k sobě, bude mimo „civilizaci“, bude v souznění s přírodou. Ten, kdo hledá svou vizi má svého průvodce, podporovatele. Průvodci pomáhají s přípravami, udržují posvátný oheň, pracují s energii. V rámci přípravy na „pobyt v lese“ je nezbytná úprava jídelníčku, příprava záměru (co tam chci hledat, s čím tam jdu) a příprava tzv. modlitebních pytlíčků.
A takhle vypadalo hledání mé vize.
Postupně se sjíždíme na ono místo na Vysočině. Odtud se druhý den vystupuje na dvoudenní cestu hledání vize. Před tím je však nutné najít si SVÉ místo, takové, aby nebylo blízko ani daleko hlavnímu „táboru“, bylo tam dobře slyšet bubnování od ohně. Látkami či šátky si označujeme naše místečko, aby ostatní věděli, že toto je vaše. Každý z nás má jasnou představu.
Já věděla (celé léto jsem si ten obrázek měla před sebou), že mé MÍSTO najdu v lese mezi stromy místo, kde budu v kontaktu s duchem lesa, paprsky slunce se proderou skrz koruny stromů, uvidím oblohu, mé místo bude (více) obklopeno jehličnany. Listnaté stromy jen pomálu. A přesně takové místečko mi les zjevil po zhruba 20min chůze. Přes den mohu být na paloučku a na noc se skryji pod větev obrovského smrku. Za látku ovázanou o jeden strom jsem vložila všechna peří, která se mi objevila na cestě sem.
Sebou jsme si nesli i vodu (5l) , případně jablečný džus a celtu (strach zůstat suchý se projevil ve velikosti mé celty, měla ji 12m2). Zbytek dne trávíme s ostatními povídáním o výběru místa, o našich představách, obavách, plánech či respektu. Dnes ještě spíme v posteli v hlavní budově.
Scházíme se u potní chýše neboli sweatlodge, den je v 7 hodin ráno už plný světla a sluníčka. Potní chýše vždy předchází vision questu. Modlíme se k tomu, čemu věříme – Pánu Bohu, živlům země nebo světovým stranám, Matce Zemi a Otci nebes. Pojmenováváme svůj záměr. Za další dvě hodiny probíhají plně v horku a ve vzrušení v potní chýši. Po skončení se jen převlékneme (žádné koupání ve sprše ani v potoku), vezmeme své věci, v plné tichosti se vydáme s průvodci na svá místa. Průvodci byli lidé, kteří věděli, kde jsme a jejich služba spočívala také v péči o nás, druhý den ráno přicházeli za zvuku bubnu a z dálky zjišťovali, zda není třeba pomoci. Průvodce je s každým do té doby, než si vysype hranici svého místa tabákem. V tichosti pak odejde k dalšímu.
Odhaduji, že jsem vytvořila pomyslnou hranici na rozloze cca 25m2. Odteď jsem SAMA. Já sama na svém MÍSTĚ. Sluníčko svítí, paprsky jemně dopadají na borůvčí. Prohlížím si místo, oči mám tak unavené a těžké. Hlava jako by se chtěla rozskočit. Toužím se dívat na detail místa, nejde to. Oční víčka tíží. Narychlo si rozložím deku a lehnu si. Jaká úleva. Pevná země pode mnou, slunce mne hřeje, je jako deka, co mne přikrývá. Nad sebou mám modrou oblohu a ve výšce koruny stromů. Jsem v takovém polospánku.
Přichází první setmění a noc. Celta nebyla té noci třeba, jen spacák a trochu se obléknout. Někteří z nás se snaží nespat a být u sebe, někdo usíná za zvuku lesa – šumění stromů, praskání větviček, či dalších zvuků, kterým je lepší nepřisuzovat své fantazie. Od velkého stále udržovaného ohně dole u potní chýše se ozývají bubny. Silné vibrace. Víme, že na nás všichni dole myslí a posílají nám sílu. Oni v nás věří.
Já žádné bubny neslyším. Možná to bude až ráno, říkala jsem si. Nijak mne to kupodivu nezaskočilo. Cítím se dobře sama se sebou, i když ta bolest hlavy pořád je se mnou, ve mne. Silný tlak v očích, čele a ve spáncích. Trochu se mi ulevilo, když jsem se párkrát vyzvracela. Ptám se sama sebe, co se to děje? Mám být s bolestí nebo jít proti ní?
Zvu vás srdečně na jedno z posledních cvičení před létem. Rozcvičení doplníme o cviky a techniky, které si můžete vzít s sebou na dovolenou a cvičit sami.
V rámci bioenergetického (BE) cvičení budeme plně využívat našeho dechu, pohybu těla, pocitů a energií. Přizveme prvky kumnye jógy (tibetské relaxační techniky) a biosyntézy. Meditace a relaxace budou nedílnou součástí našich setkání.
BE cvičení vychází z poznatků práce amerického lékaře A. Lowena, zakladatele body psychoterapeutického směru BIOENERGETIKA.
Vaše přihlášky zasílejte prosím emailem, sms nebo zprávou přes FB.
Těším se na vás!
Klára Dudková, 608 731 765, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Nedávno jsem si sama na sobě uvědomila, jak moc žijeme "v hlavě". Přemýšlíme neustále nad tím, jak co zařídit, zrychlit, být efektivní, nepromarnit minutku...ale k čemu? Nabízí se odpověď - jednoho dne, až to všechno budu mít hotové, si ODPOČINU...Ptám se, zda je to však reálné? Víme, o jakém dnu mluvíme? Kolik nám bude? Co se na chvíli zastavit (v MHD cestou domů, ve vlaků, v čekárně nebo na chvilce v zasedačce), posadit se a zavěnovat pozornost svému dechu - kam jde, kudy vychází, jakou cestu v tom našem těle má, jaké pocity se dějí v těle (rukách, nohách, břiše, krku...)....za 2-3 minutky pochopíte, o čem mluvím...vaše tělo dostane příležitost "promluvit" a hlava si odpočine...Zkoušejte to každý den. Napište, jak se vám to dařilo nebo naopak co vás překvapilo...
Je mi potěšením sdílet s vámi odkaz na místo, které je určeno všem ženám a dívkám THERAPY CENTER. Mám radost, že se na jeho aktivitách mohu podílet i já.
Více informací, nabídku a zajímavý blog najdete tady.
Klára
Měsíc květen je pro bioenergetické cvičení ve znamení PÁNVE a PÁNEVNÍHO DNA. Nejříve se protáhneme tak, abychom se dostali pozorností do svého těla. V druhé části se zaměříme na bioenergetické cviky specifické právě pro pánevní dno.
Pánevní dno, svaly, pánev jsou místem často opomíjeným. Pozornost věnujeme, až když bolí. A to je škoda. Dá se udělat mnoho cvičení již pro prevenci.
Těším se na setkání s vámi! Přihlásit se můžete přes FB, sms nebo emailem.
Klára
Na jaře cvičíme v Jirnech ve středu nebo ve čtvrtek. Vyberte si, který den Vám vyhovuje. Připravila jsem tradičně téma každého měsíce….
Práce i náš život je plné výzev. Někdy jich je přespříliš. Koučink je cesta. Vydám se na ni s Vámi.
Každý z nás pozná ten pocit, kdy mu není dobře na duši. Až se objeví, přijďte si o tom popovídat a poradit se. Jsem tu.
Cvičení a bioenergetická práce s tělem uvolňuje napětí v našem těle, zklidní jej. Vaše energie se pak zvýší stejně tak jako chuť a slast po životě.
Mgr. Klára Dudková, MSc.
Tel.: (420) 608 731 765
Email: klarapd@gmail.com
V Pátém 293
Praha-Klánovice